^ Back to Top

Aktualności

Akcja „Żonkile”

Na korytarzach naszej szkoły pojawiły się w ostatnim czasie papierowe żonkile wykonane przez uczennicę klasy 1Ta Amelię Zakrzewską. Nie służą jedynie jako ozdoba, prowadzą bowiem od wejścia do szkoły do tablicy na 1 piętrze, na której znajdują się informacje dotyczące powstania w getcie warszawskim.

19 kwietnia minęło 80 lat od tamtego wydarzenia - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, realizowaną w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury.

    

Żonkile to symbol powstania. Symbolizują również pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

W ramach akcji uczniowie podczas lekcji wychowawczych oglądali utrzymany w konwencji youtuberskiej film "Muranów - Dzielnica Północna".

Akcję „Żonkile” w naszej szkole zorganizowały panie: Karolina Prus-Wysocka oraz Izabela Michalak.