23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Depresja należy do grupy zaburzeń afektywnych, czyli zaburzeń nastroju. Jedni pacjenci cierpią na depresję przewlekłą, podczas której objawy stale się nasilają, u innych ma ona charakter nawracający – z epizodami o różnym nasileniu.
Osoba cierpiąca na depresję odczuwa obniżenie nastroju i przeżywania, stopniowo traci radość życia – przestają ją cieszyć rzeczy, które do tej pory sprawiały jej przyjemność, natomiast zaczyna dominować smutek i pustka. Chorym towarzyszy uczucie zobojętnienia, brak odczuwania przyjemności z dotychczasowych zainteresowań, brak ochoty na jakiekolwiek działanie. Pojawiają się wahania nastroju – obniżona kontrola nad emocjami, częsty płacz lub odwrotnie – wzmożona impulsywność.
U chorych w głębokiej depresji mogą się pojawić problemy w codziennym funkcjonowaniu – kłopoty ze wstaniem z łóżka, ubraniem się czy pójściem do pracy. Relacje z rodziną i bliskimi zostają zaburzone, ponieważ osoba zmagająca się z depresją nie jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego najprostsze czynności sprawiają jej trudność, przestaje zabiegać o uwagę i nie poświęca czasu innym.
Depresja to nie tylko niechęć do życia, poczucie bezsensu, bezsilności i beznadziei, ale także zaniżona samoocena i umniejszanie swoich dokonań. W obrazie klinicznym często pojawiają się zaburzenia snu, brak apetytu oraz lęk, którego chory nie jest w stanie określić.
Trzeba jednak pamiętać, że depresja nie zawsze objawia się obniżonym nastrojem i przygnębieniem, a chory może przybierać maski, które utrudniają zdiagnozowanie choroby. Więcej o przyczynach depresji, objawach, profilaktyce i leczeniu można przeczytać na stronach internetowych kampanii społecznych:
Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-police/23-lutego--ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja
W związku z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, w szkole organizowany jest szereg akcji:
- Uczniowie klasy 1Ta pod kierunkiem pani Elizy Manuszak oraz Pani Karoliny Prus-Wysockiej rozwiesili plakaty informacyjne oraz przygotowali gazetkę przedstawiającą informacje dotyczące depresji. Uczniowie mogą dowiedzieć się z niej m.in jakie są objawy depresji, sposoby zapobiegania, telefony pomocowe;
- Organizowany jest konkurs na plakat pod hasłem: "Depresja - choroba duszy i ciała";
http://www.zszslupca.pl/index.php/893-konkurs-na-plakat-z-okazji-dnia-walki-z-depresja
- Nasza szkoła dołączyła do projektu "Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" obejmującego bezpłatne i anonimowe badanie stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz kampanię informacyjną skierowaną do młodych, rodziców i nauczycieli.