^ Back to Top

Aktualności

Z uwagi, iż tegoroczne obchody ogólnoświatowego święta promowania literatury i czytelnictwa, a także ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich miały miejsce w sobotę, uczniowie z historią i ideą świętowania zostali zapoznani w dniach 25 - 27 kwietnia br.

Dlaczego Dzień książki obchodzony jest 23 kwietnia każdego roku? Od kiedy obchodzony jest w Polsce? Skąd wziął się zwyczaj wręczania róż? Jak obchodzony jest Światowy Dzień Książki? - na te i inne pytania uczniowie poznali odpowiedzi podczas oglądania prezentacji.

 

Uczniowie również zostali zapoznani z historią wprowadzenia
uregulowań prawnych chroniących twórców,
co było niezmiernie ważnym momentem w rozwoju kultury.

 

Dowiedzieli się, co oznacza znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich,
który możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach,
między innymi: książkach, filmach, płytach.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

to święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa.

W nawiązaniu do Patronów roku 2022,

druga część prezentacji była poświęcona dwojgu wybitnym twórcom -

Marii Konopnickiej i Józefowi Mackiewiczowi.

Całość kończyło podsumowanie, w którym zostały wskazane korzyści płynące z czytania książek, w tym między innymi: wzbogacenie zasobu słownictwa, większa empatia i zrozumienie otaczającego nas świata, lepsza koncentracja, wyciszenie i uspokojenie oraz poszerzenie wiedzy i produktywne spędzanie czasu.