^ Back to Top

Aktualności

23.11.2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu

Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego,

które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.

Powstanie było największym na terenie zaborów,

zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.

Ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym było inicjatywą: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacji Zakłady Kórnickie oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu. Propozycja spotkała się z szerokim poparciem społecznym różnych środowisk, a także zgodą wszystkich opcji politycznych w parlamencie.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

 

Pliki do pobrania:

Niezapomniane Zwycięstwo_mini podręcznik

Niezapomniane Zwycięstwo_prezentacja

Niezapomniane Zwycięstwo_wystawa

Powstanie Wielkopolskie_zwiastun_filmu_HD