^ Back to Top

Aktualności

Do najbliższych obchodów

Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

zostały 2 dni.

 

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.


Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu.


Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń,
głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
jest promocja wielojęzyczności

oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej,
bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

 

 

 

Język ojczysty to bezcenne dobro każdego narodu. Wyraża się w nim jego zbiorowa pamięć, tradycja, historia i kultura. Język jednoczy naród, pozwala budować jego moralną siłę i trwać mimo zmiennych kolei losu. Jako synteza wartości narodowych stanowi podstawę tożsamości narodu.

Język polski, ukształtowany przez wieki naszych dziejów, należy do narodowej skarbnicy kultury. Broniliśmy go, gdy był zagrożony. Po utracie niepodległości zaborcy eliminowali język polski ze szkół i urzędów. Chcieli w ten sposób zapanować nad społeczeństwem polskim nie tylko politycznie, ale także kulturowo.

Choć Polska – na skutek wojen, grabieży i zaborów – straciła ogromną część tworzonych przez wieki dóbr kultury, to jednak Polacy obronili swoją tożsamość, a stało się to w znacznej mierze dzięki językowi. Znajdował on najpełniejszy wyraz w twórczości literackiej w kraju i na emigracji. Wielkie dzieła sztuki rodziły się pomimo klęski, która nie zdołała złamać ducha narodu umacnianego wiarą i modlitwą w ojczystym języku.

 

 

Z uwagi na fakt, iż tegoroczna edycja przypada w okresie pandemii COVID-19,

zachęcamy do refleksji nad bogactwem wartości języka ojczystego

oraz do wzięcia udziału w przedsięwzięciach online:

 

W niedzielę, 21 lutego 2021r., o godzinie 12.00
w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego,
odbędzie się "Planetarne Dyktando".

Zostaną opublikowane dwa filmy z dyktandami,
dla dorosłych i dla dzieci, czytanymi przez lektorów.

 

Link: Planetarne Dyktando 2021

 

Po napisaniu, każdy będzie mógł sprawdzić swój poziom, porównując własne dyktando z poprawnym zapisem tekstu, który zostanie zamieszczony dzień później.

 

Dzień wcześniej, 20 lutego (sobota), o godzinie 15.00

 odbędą się "Wirtualne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

dla młodszych i starszych".

 

 

 

Link do spotkania: https://meet.google.com/qgx-gasx-zmb


http://mowimyjak.se.pl/newsy/fakty/czym-jest-kultura-jezyka-dlaczego-wazne-jest-poprawne-uzywanie-jezyka-polskiego,22_38318.html

 

ęzyk jest więc sposobem wyrażania naszego sposobu myślenia i naszej kultury.

http://mowimyjak.se.pl/newsy/fakty/czym-jest-kultura-jezyka-dlaczego-wazne-jest-poprawne-uzywanie-jezyka-polskiego,22_38318.html
ęzyk jest więc sposobem wyrażania naszego sposobu myślenia i naszej kultury.

http://mowimyjak.se.pl/newsy/fakty/czym-jest-kultura-jezyka-dlaczego-wazne-jest-poprawne-uzywanie-jezyka-polskiego,22_38318.htmlZachęcamy