^ Back to Top

Aktualności

Uczniowie klasy 1T wzięli udział w warsztacie edukacyjnym

,,Jak pięknie się różnić, jak mądrze być podobnym”,

którego celem było przybliżenie młodzieży bogatej i różnorodnej kultury żydowskiej,
a także promowanie zrozumienia i tolerancji wobec innych tradycji oraz historii.

Spotkanie prowadziła Pani Beata Grzelka – doradca metodyczny z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Program zajęć zawierał zarys historii narodu żydowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem trudnych momentów, takich jak II wojna światowa i Holokaust, a także tematykę związaną ze świętami i zwyczajami żydowskimi.

Spośród bogatego wachlarza uroczystości religijnych uczniowie poznali m.in. Pesach, Szawuot, Szabat, Chanuka czy Jom Kippur. Ponadto ciekawym elementem zajęć były zagadnienia związane z kuchnią izraelską i zasadami koszerności. Uczestnicy warsztatów uzyskali wiele nowych przepisów na smaczne potrawy typu sufganiyot czy rugelachy. Mieli również okazję posmakować tradycyjnej macy.

Mając na uwadze, że Żydzi i Polacy żyli obok siebie przez setki lat, uczniowie zastanawiali się nad słowami pochodzenia żydowskiego, które wciąż obecne są w użyciu. Okazało się, że słowa z języka jidysz, czyli jidyszyzmy nadal są w użyciu. Wśród najpopularniejszych znalazły się m.in. ksywka, siksa, belfer, git, fanaberia, fajny, trefny, machlojka, kitel czy ślamazara.

Ostatnim punktem programu były gry i zabawy pochodzące z kultury żydowskiej, które zaangażowały wszystkich uczniów.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i przyczyniło się do poszerzenia wiedzy uczniów na temat kultury żydowskiej oraz zwiększenia świadomości, jak ważne jest szanowanie różnorodności i akceptowanie innych kultur.

Organizatorem wydarzenia była Pani Barbara Bereszyńska.