^ Back to Top

Aktualności

14 marca uczniowie klasy 2Tb i grupy uczniów z klas 3A i 3Tb uczestniczyli w wycieczce do Poznania. Celem podróży było miejsce pamięci o ogromnym znaczeniu historycznym - Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII, w którym Niemcy otworzyli na początku października 1939 roku pierwszy w okupowanej Polsce obóz koncentracyjny „Konzentrationslager Posen”.  

 

Pod kierunkiem przewodników uczniowie zwiedzili pomieszczenia forteczne, które do 1944 roku były miejscem uwięzienia i kaźni. To właśnie w Poznaniu Niemcy po raz pierwszy w Europie – w październiku 1939 roku – użyli gazu do mordowania ludzi, a uwięzieni w nim Polacy do 1944 roku byli rozstrzeliwani, torturowani, wieszani, zrzucani ze schodów lub umierali z powodu ciężkich warunków panujących w celach więziennych.

 

 

Mroczną historię miejsca przepełnionego ludzką tragedią odzwierciedla symboliczna konstrukcja rzeźbiarska przedstawiająca postacie więźniów stojących pod ścianą oraz siedzących w jednej z cel. Figury ludzkiego rozmiaru przypominają o bestialskim znęcaniu się nad więźniami i stanowią symbol okrutnej okupacji niemieckiej.

 

Bardzo uderzające i pobudzające do zadumy były zachowane na niektórych cegłach podpisy więźniów oraz umieszczone na ścianach fortu tablice pamiątkowe, upamiętniające ofiary obozu.

 

Dopełnieniem poruszającej lekcji historii były eksponaty, m.in.: zbiór korespondencji obozowej, rysunki, fotografie, dokumenty osobiste więźniów, dokumenty wystawiane przez niemieckie władze okupacyjne oraz przedmioty codziennego użytku, tj.:  medaliony z chleba, portfele, słowniczki, różańce.

 

Zwiedzanie obiektu „Konzentrationslager Posen” skłaniało  do pogłębionych refleksji,
a poznanie historii obozu koncentracyjnego pomagało w zrozumieniu historii regionu.

Reasumując, trudna i niezmiernie ważna lekcja historii pobudzała do przemyśleń
nie tylko nad przeszłością, ale też teraźniejszością i przyszłością naszej ojczyzny.

Organizatorem i kierownikiem wycieczki była Pani Monika Kłaniecka, a opiekunami Maria Radoń-Kowalska i dyrektor Stanisław Kłaniecki.