^ Back to Top

Aktualności

Pobiegli „Tropem Wilczym”

3 marca br. dwoje uczniów z klasy 2Ta: Gracjan Guzik oraz Adam Tecław wraz z wychowawcą, panią Karoliną Prus-Wysocką pobiegli „Tropem Wilczym” - wystartowali w „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Słupcy.

Głównym celem imprezy było m.in. uczczenie Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 
Dystans biegu - dokładnie 1963 metry - jest ściśle związany z historią; w roku 1963 zginął ostatni Żołnierz Wyklęty.

Historia biegu:

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
 
Źródło: https://tropemwilczym.org/

Oprócz znaczenia historycznego, impreza miała na celu upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu oraz zdrowego stylu życia.

Zachęcamy do udziału w imprezach sportowych organizowanych w naszym regionie!