^ Back to Top

Aktualności

Uczniowie naszej szkoły niejednokrotnie pokazali, że lokalna historia jest dla nich bardzo ważna i chętnie biorą udział w wydarzeniach, tę właśnie historię przybliżających. Podobnie też było w ostatnich dniach, gdyż młodzież z klas 5Tpb i 2C wraz z wychowawczyniami p. Anną Hercyk i p. Izabelą Michalak w dniu 12 października 2023 r. odwiedziła Muzeum Regionalne w Słupcy, które to w ramach Programu Dotacyjnego: Powstanie styczniowe 1863-1864  uroczyście otworzyło wystawę plenerową pod hasłem: "... abym i ja dopomógł ku wyswobodzeniu się z pod jarzma moskiewskiego.” Ziemia słupecka świadkiem wydarzeń powstańczych 1863-1864.

Po uroczystej inauguracji w salach muzeum, podczas której zebrani zapoznali się z piękną postawą gimnazjalistów z Trzemeszna i historią bitwy pod Mieczownicą, uczniowie wraz z opiekunami przeszli obejrzeć już samą wystawę zlokalizowaną w przestrzeni miejskiej, przy Stawku.

Tę samą wystawę ukazującą heroizm młodzieży z czasów powstania styczniowego
w dniu 20 października odwiedzili uczniowie klasy 3Ta.

 

Wszyscy uczestnicy wyjść mieli szansę na poszerzenie wiedzy nt. walk o niepodległość i wolność ojczyzny w kontekście wydarzeń powstańczych z 1863-1864 na terenie ziemi słupeckiej oraz skonfrontowanie jej z  obecną sytuacją międzynarodową. Nie bez znaczenia było także podkreślenie, że jako patrioci musimy pamiętać także o tych tragicznych wydarzeniach, w których udział brali najmłodsi bojownicy o naszą wolność, szczególnie, gdy pielęgnowanie postaw patriotycznych w skomercjalizowanym świecie nie jest takie oczywiste.