^ Back to Top

Aktualności

Drzwi Otwarte 2022

Maturzyści i maturzystki! Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Drzwiach Otwartych organizowanych na Uniwersytecie Wrocławskim przez poszczególne jednostki – wydziały i instytuty. Część z tych wydarzeń będzie odbywała się stacjonarnie, część natomiast zdalnie. Lista będzie na bieżąco aktualizowana.

Instytut Filologii Germańskiej

23 kwietnia 2022 roku (sobota) o godz.10.30

Drzwi Otwarte będą odbywały się w formie online w aplikacji MS Teams. Aby wziąć w nich udział należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się w linku poniżej. Przed wydarzeniem otrzymają Państwo dalsze informacje dotyczące udziału oraz logowania się. Formularz rejestracyjny będzie aktywny do 22 kwietnia 2022.

Link do formularza rejestracyjnego: https://forms.gle/nfFhhvPFANdwk72p6

Kontakt ws. rejestracji:

dr Mariusz Dzieweczyński – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dr Michał Smułczyński – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji

Instytut Matematyczny

9 kwietnia – stacjonarnie, (wydarzenie na fb)

Miejsce: Instytut Matematyczny, audytorium im. Edwarda Marczewskiego.

Program:

12:00  Tomasz Elsner, prezentacja kierunku matematyka
12:20  Adam Kaszubowski, Dlaczego matematyk jest cenny na rynku pracy? Okiem praktyka.
12:55  Jan Kraszewski, Jakiego koloru jest moja czapka, czyli po co matematykowi struktura.
13:30  Atrakcje przygotowane przez studentów

Instytut Informatyki

W tym roku zapraszamy na wydarzenie stacjonarne.

Zaczynamy w sobotę 9 kwietnia o 11:00 w sali 25 Instytutu Informatyki (ul. Joliot Curie 15 we Wrocławiu) wspólnym wykładem wydziałowym (dla zainteresowanych matematyką, informatyką oraz także oboma jednocześnie czyli ISIMem).

11:00 Paweł Rajba  Jak znaleźć kota na drzewie? Historia steganografii, czyli sztuki ukrywania informacji.

Steganografia, czyli sztuka ukrywania informacji, jest stosowana od wieków. Pierwsze zarejestrowane użycie miało miejsce prawie 2500 lat temu i od tego czasu rozwinięto wiele pomysłowych metod. Niemniej jednak wraz rozwojem ery informatycznej pojawiły się zupełnie nowe możliwości i chociaż najbardziej znane jest ukrywania wiadomości w plikach ze zdjęciami, obecnie informacja jest ukrywana w niemal wszystkich przejawach świata cyfrowego. Podczas prezentacji zostanie przedstawiona historia steganografii, przyjrzymy się również bieżącym zastosowaniom zarówno w świecie cyfrowym, jak i materialnym. Będzie sporo przykładów i poszukamy też tytułowego kota na drzewie.

Paweł interesuje się cyberbepieczeństwem, jest również doświadczonym programistą i architektem oprogramowania. Przez kilka lat kierował pracami nad rozwojem szkoleń oraz metod tworzenia bezpiecznego oprogramowania w Volvo Group IT. Obecnie łączy pracę naukową i dydaktyczną u nas z pracą jako architekt w Hitachi Energy, gdzie jest odpowiedzialny za standardy i rozwiązania z obszarów ochrony danych i bezpieczeństwa aplikacji.

(krótka przerwa)
12:00 Czym zajmujemy się w Instytucie Informatyki? Krótko o nas.

12:15 Paweł Rychlikowski O kradzieży modeli ML i jak sprawić, by złodziej najadł się wstydu.
Na wykładzie powiemy trochę o tym, jak działają współczesne systemy rozpoznawania obrazów, ile kotów i psów trzeba zobaczyć, żeby odróżniać kota od psa, co to znaczy ukraść model i czy można się przed tym zabezpieczyć.

Paweł specjalizuje się w tematyce przetwarzania języka naturalnego, sztucznej inteligencji, analizy i syntezy mowy. Jest doświadczonym praktykiem, m.in., był jednym z współtwórców systemu automatycznej anonimizacji polskich wyroków sądowych dzięki czemu mogą one być udostępniane w internecie.

12:45 Piotr Polesiuk Od zera do komputera.

Pod koniec lat 70-tych komputery stały się na tyle tanie, że trafiły pod strzechy. Za ich niską cenę odpowiadały nie tylko doniosłe osiągnięcia technologiczne, takie jak procesor na jednym chipie, czy tanie pamięci DRAM, ale przede wszystkim prostota tych komputerów. To właśnie ta prostota często jest źródłem współczesnego sentymentu do starych maszyn, bo można je w całości zrozumieć. Jednak ja postanowiłem pójść krok dalej, niż tylko przeczytać schemat komputera retro. Postanowiłem zaprojektować i zbudować własny komputer, podobny to tych sprzed pół wieku. Droga wiodąca od schematu ideowego, poprzez prowadzenie ścieżek na płytce PCB i lutowanie elementów, aż po zaprogramowanie BIOSu, programu rozruchowego i prostego systemu operacyjnego okazała się o wiele ciekawsza niż można by się spodziewać. W czasie swojego wykładu spróbuję podzielić się z Wami swoją radością w sposób anegdotyczny i nie za bardzo techniczny, tak by był przystępny dla każdego.

Piotr właśnie przymierza się do obrony doktoratu dotyczącego projektowania języków programowania. Pasjonuje się też astrofotografią.  

13:05 Krzysztof Wiśniewski Jak robię gry w Instytucie Informatyki. O gamedevie i studiach.

Gry komputerowe mogą kojarzyć się tylko z rozrywką. Niemniej jednak programowanie gier komputerowych oferuje o wiele więcej… W czasie tej krótkiej prezentacji przedstawię jak wyglądała moja droga programisty, jak granie w gry przerodziło się w pasję, którą mogę teraz sukcesywnie rozwijać w czasie studiów.

Krzysztof studiuje na trzecim roku informatyki I stopnia.

13:25 Maksymilian Zawartko Optymalizacja kodu.   Program czytelny dla człowieka nie zawsze działa odpowiednio szybko i zajmuje odpowiednio mało miejsca. Podczas wykładu przedstawię przykłady tego, jak dzięki optymalizacjom długi kod staje się krótki, a wolny – szybki.

Maksymilian jest studentem ostatniego semestru informatyki II stopnia. Interesuje się gamedevem, programowaniem funkcyjnym i kompilatorami.

13:40 Spotkanie dla kandydatów na Indywidualne Studia Informatyczno-Matematyczne (ISIM)

https://ii.uni.wroc.pl/dla-studenta/drzwi-otwarte
https://www.facebook.com/events/292741282980808/

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej

8 kwietnia o godzinie 17.00 (stacjonarnie, ul. Szewska 50/51)

Więcej informacji na stronie.

Instytut Filologii Romańskiej

Dzień otwarty dla maturzystów – studia licencjackie na trzech kierunkach:
filologia francuska, filologia hiszpańska i italianistyka21 maja, godz. 15.00
Organizatorki: dr Patrycja Krysiak i dr Marta Minkiewicz

Dzień otwarty dla absolwentów studiów licencjackich – studia magisterskie na kierunku studia romanistyczne
5 maja, godz. 16.00
Organizatorzy: dr Kaja Gostkowska, dr Magdalena Krzyżostaniak, dr Aleksander Wiater

Wydział Biotechnologii

26 marca (online)
2 kwietnia (online)

Szczegóły na stronie

Historia Sztuki

Forma: zdalna
Termin: między 25 a 28 kwietnia 2022

Ogólny program:
– prezentacja instytutu oraz jego infrastruktury|
– przedstawienie najistotniejszych punktów w programie studiów I i II stopnia

Ostateczną data zostanie podana do końca marca 2022.

Kulturoznawstwo

27 kwietnia 2022

17.30 – spotkanie z dyrekcją Instytutu oraz szefami specjalności

18.00 – „Patio absolwentów”: spotkanie z absolwentami i absolwentkami Instytutu Kulturoznawstwa, którzy opowiedzą o swoim doświadczeniu studiowania i obecnej pracy zawodowej.

Miejsce: patio ul. Szewska 50/51

Wydział Nauk Społecznych

Instytut Filozofii – 14.05, stacjonarnie,
Instytut Socjologii – 26.03, online, wydarzenie na fb
Instytut Studiów Międzynarodowych, 14.05, online,
Instytut Politologii – 23.04, online.
Katedra Studiów Europejskich – 26.04, online.

Wydział Fizyki i Astronomii

23 kwietnia 2022, 10:00 – 15:00

Link do wydarzeń realizowanych w trybie hybrydowym na platformie TEAMS

Wydarzenia realizowane w trybie stacjonarnym są przeznaczone dla osób indywidualnych, nie dla grup zorganizowanych. Godziny początku i końca poszczególnych punktów programu mogą ulec niewielkim zmianom.

Na wydarzenia stacjonarne obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia uczestnictwa proszę przesyłać na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Harmonogram Drzwi Otwartych

1) 10:00 – 10:30 Wycieczka po Instytucie Astronomicznym (tryb stacjonarny)

– Miejsce startu: Wejście do budynku “A”, Instytut Astronomiczny UWr, ul. Kopernika 11, 51-622 Wrocław

– Program: zwiedzanie Instytutu Astronomicznego UWr, zapoznanie się z instrumentami obserwacyjnymi, rozmowy z pracownikami Instytutu

– Prowadzący: mgr Piotr Kołaczek-Szymański

2) 10:30 – 11:00 wystąpienie pt. “Czym zajmujemy się w Instytucie Astronomicznym”(tryb hybrydowy)

– Miejsce: sala im. Mergentalera, budynek “A”, Instytut Astronomiczny UWr, ul. Kopernika 11, 51-622 Wrocław

– Program: Na tym spotkaniu dr Paweł Preś przedstawi informacje dotyczące studiów astronomicznych oraz wyjaśni, jakie zagadnienia badawcze są rozwijane przez pracowników naukowo-badawczych IA UWr. Jeśli chcesz włączyć się do badań naukowych podczas studiów, tutaj dowiesz się, jak to zrobić.

– Prowadzący: dr Paweł Preś

3) 11:00 – 11:30 Warsztaty obserwacyjne (tryb stacjonarny)

– Miejsce startu: sala im. Mergentalera, budynek “A”, Instytut Astronomiczny UWr, ul. Kopernika 11, 51-622 Wrocław

– Program: warsztaty obserwacyjne – jak obserwować Słońce przez teleskop oraz jak zrobić selfie za pomocą teleskopu astrofizycznego

– Prowadzący: dr Tomasz Mrozek i dr Sylwester Kołomański

przerwa na przejazd do Instytutu Fizyki

4) 12:30 – 13:45 Wykłady (tryb hybrydowy)

– Miejsce: sala im. Rzewuskiego, Instytut Fizyki UWr, pl. Maxa Borna 9, 50-204 Wrocław

– Program: pięć krótkich wykładów prezentujących wybrane zagadnienia badawcze, którymi zajmują się naukowcy z Instytutu Fizyki Teoretycznej (IFT), Instytutu Fizyki Doświadczalnej (IFD) i Instytutu Astronomicznego (IA).

1. Wykład pt. “Czy Fizyka może przewidzieć krachy na giełdzie?”, w którym prof. dr hab. Dariusz Grech (IFT) uzasadni, że metody i prawa fizyki układów złożonych są nie tylko wszechobecne, ale również mają interdyscyplinarny charakter, co umożliwia ich zastosowanie nawet do przewidywania tzw. ekstremalnych zdarzeń na giełdzie papierów wartościowych i giełdach walutowych. Słuchacze zobaczą, że za pozornie odległymi strukturami poznawczymi mogą się kryć identyczne kody ilościowego opisu i zrozumienia rozmaitych zjawisk – pozornie tylko odległych od fizyki.

2. Wykład pt. “Big Data w astronomii”, w którym mgr inż. Tomasz Różański (IA) pokaże, w jaki sposób ogromne zbiory danych obserwacyjnych, tzw. Big Data oraz uczenie maszynowe są wykorzystywane w badaniach astrofizycznych.

3. Wykład pt. “Jak poradzić sobie z rdzą? Kilka słów o stopach żelaza”, w którym mgr Magdalena Sobota (IFD) objaśni podejście naukowe do znanego faktu, że w wyniku kontaktu z wodą i powietrzem przedmioty zrobione z żelaza rdzewieją. Roczny koszt walki z korozją szacowany jest na 2,2 tryliona dolarów! Za takie pieniądze można kupić 17 mln samochodów Tesla Model X SUV, nakręcić 3,5 tys trylogii Hobbita czy kupić 3 mln apartamentów we wrocławskim Sky Tower. Słuchacze dowiedzą się też o poszukiwaniu nowych materiałów o ciekawych właściwościach antykorozyjnych.

4. Wykład pt. “Wieloskładnikowe stopy metali i ich zaskakujące właściwości”, w którym mgr Piotr Sobota (IFD) opowie o niezwykle twardych, wytrzymałych i odpornych na korozję – tak krótko można opisać rodzinę wieloskładnikowych stopów wysokiej entropii HEA (ang High Entropy Alloys). Stopy te są intensywnie badaną grupą nowoczesnych materiałów o wielu potencjalnych zastosowaniach w nauce i inżynierii wysokich technologii. Słuchacze dowiedzą się o ich projektowaniu, otrzymywaniu i badaniu wielu czasem niespodziewanych właściwości, w tym nadprzewodnictwa i magnetyzmu

5. Wykład pt. “Symulacje Komputerowe”, w którym prof. dr hab. Maciej Matyka (IFT) zaciekawi słuchaczy hipotezą, że świat i życie mogą być symulacją. Nie będziemy jednak podejmowali tego tematu, podejmiemy się za to próby zrozumienia czym są symulacje i jak się je tworzy (programuje). Na przykładzie kilku symulacji prof. Matyka pokaże, czym zajmujemy się w na Wydziale Fizyki i Astronomii, jakie zjawiska potrafimy zasymulować, po co to robimy i dlaczego niekiedy używamy procesorów GPU. Słuchacze dowiedzą się, czego w tym temacie mogą się nauczyć studenci fizyki komputerowej i informatyki stosowanej i systemów pomiarowych. Wykład będzie zawierał przykłady symulacji w formie filmów i interaktywnych programów.

5) 13:45 – 14:15 Sesja pytań i odpowiedzi (tryb hybrydowy)

– Miejsce: sala im. Rzewuskiego, Instytut Fizyki UWr, pl. Maxa Borna 9, 50-204 Wrocław

– Program: podczas tej sesji odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące studiowania na Wydziale Fizyki i Astronomii

– Prowadzący: przedstawiciele Władz Wydziału Fizyki i Astronomii, Instytutów tworzących Wydział oraz Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej

6) 14:15 – 15:00 Wycieczka po Instytucie Fizyki Doświadczalnej i Instytucie Fizyki Teoretycznej (tryb stacjonarny)

– Miejsce startu: sala im. Rzewuskiego, Instytut Fizyki UWr, pl. Maxa Borna 9, 50-204 Wrocław

– Program: zwiedzanie Instytutów Fizyki Doświadczanej i Teoretycznej, zapoznanie się z instrumentami badawczymi, szczegółowa informacja o badaniach naukowych, które są prowadzone na miejscu

– Prowadzący: dr Tomasz Greczyło (Instytut Fizyki Doświadczalnej) i dr Jakub Jankowski (Instytut Fizyki Teoretycznej)

Instytut Filologii Angielskiej

21 maja 2022 r. (szczegóły wkrótce)

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii

Drogie Kandydatki i Drodzy Kandydaci! Już teraz serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w tegorocznych DRZWIACH OTWARTYCH 2022 na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego 24h/7. Z przyjemnością spotkamy się z Wami grupowo lub indywidualnie w dowolnym terminie 24h/7 na dowolnym komunikatorze Teams, Google Meet, Zoom. Podczas spotkania w przyjazny sposób opowiemy Wam o studiach na naszym Wydziale, o zasadach rekrutacji, o praktycznych i atrakcyjnych kierunkach i specjalnościach jakie oferujemy. Dowiecie się także o studenckich kołach naukowych i organizacjach studenckich, o możliwościach wyjazdów zagranicznych a także o wielu innych ciekawostkach, które czekają na Was na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Będą też miłe niespodzianki, ale o nich dowiecie się już podczas spotkania on-line.

Gorąco zachęcamy Was do spotkań z nami 24h/7.

Wystarczy do nas napisać Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. a my z przyjemnością skontaktujemy się z Wami i ustalimy dogodny termin spotkania on-line.


Do zobaczenia w Internecie na Drzwiach Otwartych 2022!